Portal SEEcult.org kontinuirano, od 2003. godine, predstavlja „razvojnu informativno-kulturološko-edukativnu, prezentacionu i dokumentacionu online platfromu u oblasti kulture i umetnosti u regionu“.
Okrenuta ka dešavanjima u najšire definisanom domenu kulture, platforma SEEcult.org, predstavlja ujedno i ogroman resurs za informisanje, tumačenje i analizu dešavanja u sferi muzejske delatnosti koja se može pratiti kroz nekoliko segmenata portala: Arhitektura, Baština, Edukacija, Kulturna politika, Nauka, Tehnologija i sl.
Svaka značajnija vest iz oblasti muzejske delatnosti, kustoskog angažmana, ali i politika upravljanja ili kulture sećanja uopšte propraćena je na portalu. I ne samo kao vest, već kao debatni prostor u kojem su se mogla čuti različita mišljenja, suprotstavljeni stavovi i pozicije. Ujedno, analitički pristup ukazuje na hrabrost da se o kulturnoj sceni Srbije, i preciznije muzejskim aktivnostima i promišljanjima pristupi otvoreno, direktno i bez ideologizacije.
Naročito je važan doprinos portala SEEcult.org tokom 2020.godine, godine u kojoj smo se obreli u stanju virtuelne komunikacije i rada. Ova okolnost učinila je da portal SEEcult postane još značajniji i u smislu prenosa informacija i vrednosti, ali i u smislu dokumentarnog trezora. U tom smislu, SEEcult uskoro može pretendovati (ozbiljna šala:)) i na muzejski legitimitet – izložba o muzejima, njihovim aktivnostima, usponima i padovima, ljudima koji čine muzejsku delatnost Srbije takvom kakva jeste.
FRANCUSKI INSTITUT U SRBIJI - OGRANAK U NOVOM SADU
Protekle godine, pored brojnih negativnih faktora pandemije COVID–19 na rad institucija kulture, uočeni su i pozitivni rezultati povećanjem njihove prisutnosti na internetu. To potvrđuje projekat Inspirisani Francuskom, priča o jednom umetničkom delu koji je pokrenuo Francuski institut u Srbiji – ogranak u Novom Sadu, uz podršku Ambasade Republike Francuske.
U saradnji sa muzejima kao mestima kulturne razmene i dugogodišnjim saradnicima, za potrebe učešća u manifestaciji Digitalni novembar 2020, kandidat je priredio ciklus kratkih video-zapisa. Snimljeno je 17 priča o delima zastupljenim u fondovima beogradskog Narodnog muzeja, te Galerije Matice srpske, Galerije likovne umetnosti poklon zbirke Rajka Mamuzića i Spomen-zbirke Pavla Beljanskog u Novom Sadu, a predstavljene su i palata Ambasade Francuske u Beogradu i izložba Spomen-zbirke Muzički intermeco – kolekcija gramofonskih ploča Pavla Beljanskog. Dvominutni klipovi uz priču muzejskih stručnjaka i prevod na francuski jezik nastali su sa ciljem prezentovanja francusko-srpskih veza na primerima iz kulturne baštine.
Projekat je učestvovao na festivalu Digitalni novembar, koji okuplja 75 zemalja sveta, ističe rad talenata na polju digitalnih kultura i promoviše međunarodnu saradnju. Ciklus su zatim emitovale RTS, RTV Vojvodina (ArtErija), Brainz TV, a deljenjem sa YouTube kanala Instituta (gde ima preko 3.200 pregleda), dostupan je i na društvenim mrežama muzeja.
Projekat se ovde ne završava – u planu je promocija u Francuskoj, a priprema se i snimanje novog ciklusa. Učestvujući u njegovoj realizaciji svedoci smo sinergije kojom se, kroz kratku video-formu prijemčivu savremenom gledaocu, promovišu kulture dve zemlje u republičkim i međunarodnim okvirima.
Sajt Francuskog instituta sa informacijom o projektu:
http://www.institutfrancais.rs/inspirisani-francuskom/
YouTube kanal Francuskog instituta – plejlista sa svim klipovima iz ciklusa Inspirisani Francuskom:
Radio-televizija Vojvodine, emisija ArtErija, prva epizoda (12.11.2020):
Iz medija:
https://kulturnikisobran.com/srpski-umetnici-inspirisani-francuskom-na-jutjub-kanalu-francuskog-instituta-u-srbiji/
https://013info.rs/vesti/srbija/srpski-umetnici-inspirisani-francuskom-na-jutjub-kanalu-francuskog-instituta-u-srbiji
https://cordmagazine.com/sr/predstojeci-dogadjaji/digitalni-novembar-2020/
Scena iz serijala Inspirisani Francuskom, Marta Đarmati priča o slici Vlaha Bukovca Velika Iza, iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, nagrađenoj na čuvenom Pariskom salonu (1882).
MARIJANA BUGARSKI
Profesor mašinstva i tehničkog, nastavnik Tehnike i tehnologije i Informatike i računarstva, ŠOSO sa domom „Vuk Karadžić" Sombor
U toku 2020. godine u saradnji sa kustosima muzeja i galerija Srbije, kao i Trebinja, prilagođavajući svoje izlaganje učenicima sa smetnjama i teškoćama u razvoju ŠOSO sa domom "Vuk Karadžić" Sombor, tako i njihovim drugarima iz OŠ Zapadnobačkog okruga i OŠ u Banja Luci. realizovala videokonferencije putem Zoom aplikacije.
ZOOM šetnje (1.april – 1.maj 2020.godine):
-
46. Dan škole i 87. rođendan Muzeja: Narodni muzej Niš, Tema: Ćele kula, kustos edukator Ivana Gruden Milentijević,
-
Muzej “Žeravica”, Novo Miloševo, Tema: Traktori i tehnika, Kustos Ivana Zec
-
Udruženje za očuvanje starih zanata i veština “Beli orlovi”, Tema: Srednji vek, srednjovekovna odeća, oklopi..., Hidroarheolog Aleksandar Savičevic
-
Gradski muzej Sombor, Tragom konjanika ratnika: 200 godina vladavine Avara, Autor izložbe: Branislava Mikić Antonić, Kustos: Viktorija Uzelac
-
Dvorac " Fantast " Stari Bečej, Kustos: Zvonko Trajković.
-
Priča o staparskom ćilimu, Tema: “Stari zanati”, Predsednica udruženja “Staparska ruža” Mira Kovačev, članovi: Sofija Kovačev, Verica Mijatović i Ljiljana Boškov
-
Galerija " Milan Konjović „Sombor, Tema: Život i delo Milana Konjovića, Kustos: Nebojša Vasić
-
Udruženje za očuvanje starih zanata i veština “Beli orlovi”, Tema: Srednji vek – naoružanje, Hidroarheolog Aleksandar Savičević
-
Muzej vazduhoplovstva Beograd, Kustos: Darko Marjanović
-
Galerija Matice Srpske, Tema: „Umetnička avantura iz galerije“, kustosa Nikola Ivanović
-
Udruženje za očuvanje starih zanata i veština „Beli orlovi“ Beograd. Tema: Srednji vek, odgovori na pitanja učenika, konkurs na temu srednjeg veka, Hidroarheolog Aleksandar Savičević
-
Muzej “Žeravica” Novo Miloševo, Tema: Duško Popov (srpski 007) - Inspiracija Janu Flemingu za lik Džejmsa Bonda, najpoznatijeg tajnog agenta na svetu, Kustos: Ivana Zec
-
Memorijalni kompleks Mihajla Pupina, Idvor, Vodič u muzeju: Ljupka Morišan
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad, Tema: Nadurena Mona Liza, Kustos: Nikola Ivanović
-
Antonija Nađ Kosanović, Bezdan, srpska kajakašica na mirnim vodama
-
Udruženje za očuvanje starih zanata i veština „Beli orlovi“ Beograd, Tema: Ženska moda u srednjem veku, Arheolog Milica Gljivica
-
Muzej grada Beograda, Tema: Keltski ratnici, zanatlije, trgovci i druidi. Kakvi hvalisavci!, Kustos: Miloš Spasić
-
harfistkinja Zeljka Milošević, Novi Sad
Virtuelne šetnje: online nastava - decembar 2020.godine
-
07.12.2020.: Aleksandra Ninković Tašić, predavanje o Mihajlu Idvorskom Pupinu
-
08.12.2020.: Andrea Lukači Pap, jedina zena registrovani kovač u Srbiji.U sklopu naše škole je i bravarski smer što je svojevrsna promocija smera bravar (koji, eto, nije samo muski posao)
-
09.12.2020.: Aleksandar Savićević nas vodi do cara Lazara i njegove ćerke Olivere, član Udruženja za očuvanje starih zanata „Beli orlovi“
-
10.12.2020.: Aleksandar Urošević, kapiten reprezentacije u srednjovekovnim borbama i kovač oklopar, član Udruženja za očuvanje starih zanata „Beli orlovi“
-
11.12.2020.: Galerija Matice srpske, kustos Ivana Rastovic. Tema: Otkrivamo Evropu kroz umetnicka dela.
-
14.12.2020.: Dvorac Kupinik, Tema: Predeo gde priroda grli istoriju – Opština Pećinci, Kustos: Ljubica Bošković
-
15.12.2020.: Muzej Vojvodine: Tema: Sloveni, kustos Ljiljana Kostić
-
16.12.2020.: Arhitektura srednjeg veka, Aleksandar Savičević, hidroarheolog, član udruženja za ocuvanje starih zanata „Beli orlovi“
-
17.12.2020.: Prirodnjački muzej, kustos Daliborka Stanković, Tema:Ptice
-
18.12.2020.: Muzej Iluzija. Kustos:Jelena Simić
Virtuelne šetnje: aktivan raspust - decembar 2020.godine
-
24.12.2020.: Život na Havajima iz ugla Marije Čolić, defektologa.
-
28.12.2020.: Muzej Hercegovine, Trebinje, Kustos Simo Radić.
-
29.12.2020.: Astronomska opservatorija Beograd, Tema: Planete suncevog sistema, Izlagač: prof. Rade Pavlović
-
30.12.2020.: Udruzenja za ocuvanje starih zanata „Beli orlovi“, Izlagač Aleksandar Savičević, hidroarheolog.
ANETA IVANOVIĆ
Producentkinja, novinarka, glavna urednica emisije Šarenica, Radio televizija Srbije
Emisija Šarenica je magazin koji se emituje svakog vikenda na Prvom programu Radio televizije Srbije. Emisija je kolažnog karaktera, koja pored zabavnih sadržaja, prati kulturna zbivanja u čitavoj Srbiji i promoviše bogato kulturno-istorijsko i prirodno nasleđe naše zemlje.
U realizaciji emisije učestvuje veći broj novinara i saradnika, a za profesionalnost, izbor tema i pravovremeno izveštavanje zaslužan je tim urednika i organizatora na čelu sa Anetom Ivanović.
U emisiji se redovno prati i profesionalno izveštava o programima iz svih domena umetnosti i kulture u najširem smislu. Predstavljaju se i kritički komentarišu važne pojave i savremena dešavanja u književnosti, muzejskom i galerijskom životu, tokovima u vizuelnim umetnostima, pozorištu, filmu, muzici i arhitekturi, festivalima, gostovanjima umetnika kod nas i u svetu, obeležavanjima godišnjica, značajnim datumima nacionalne kulture, preporučuje se i obraća pažnja auditorijumu na vredne poduhvate, vode razgovori sa uticajnim gostima i akterima najvažnijih dnevnih zbivanja. Prilozi koji najavljuju ili predstavljaju različite oblike muzejskih aktivnosti su redovni.
Emisija Šarenica predstavlja značajan doprinos boljoj vidljivosti i popularizaciji najrazličitijih aspekata kulture, posebno u domenu rada muzeja, stoga Aneta Ivanović zaslužuje Zahvalnicu NK ICOM Srbija za afirmaciju muzeja i muzejske delatnosti u Srbiji.
DUŠICA TASIĆ
Novinarka, šefica Deska redakcije Regiona, urednica Jutarnjeg programa, Radio televizija Srbije
Dušica Tasić, dugi niz godina radi za RTS. Tokom svoje karijere, pored ostalog, pratila je rad ustanova kulture. Kao urednik emisija Jutarnjeg programa, uvek je nalazila mesta za kulturna dešavanja, pozorišne predstave, bioskopke premijere, izložbe. Posebno se angažovala da se govori o manifestacijama koje organizuju muzeji, predstavljala stalne postavke i pozivala ljude da ne zaborave da posete i da se podsete istorije, tradicije i legendarnih umetnika.
Dugogodišnjim profesionalnim radom kroz televizijske priloge Dušica Tasić uspešno promoviše kulturu i umetnost.
Zbog ličnog zalaganja i velike posvećenosti i profesionalnosti u radu na afirmaciji muzeja i muzejske delatnosti u Srbiji, Dušica Tasić zaslužuje Zahvalnicu NK ICOM Srbija.